Za bolji svet.
Naša vizija je da predvodimo promenu u pametnijim rešenjima za bolji svet.
Intervju sa Alexander Knauf i Manfred Grundke
Kako vi razumete pojam „korporativna odgovornost“?
Alexander Knauf: Knauf nije bilo kakva kompanija, to je posebna vrsta kompanije – porodična firma. Kao takvi, ne razmišljamo u kratkom roku, već s generacije na generaciju. To znači da je dugoročno razmišljanje usađeno u sve što radimo. Uključuje odgovoran tretman svih resursa. Može značiti i to kako se odnosimo prema životnoj sredini, kako se odnosimo prema resursu vremena – drugim rečima prema našim zaposlenima – ali i na način na koji se odnosimo prema kapitalu.
Manfred Grundke: Korporativna odgovornost i održivost ne predstavljaju poseban izazov za porodični biznis. Održivost je deo načina na koji porodično preduzeće vidi sebe. Dok se kompanija koja se kotira na berzi uglavnom rukovodi povratom na kapital koji ulaže, porodično preduzeće takođe posvećuje posebnu pažnju urednom prenosu svojih sredstava na sledeću generaciju. Prirodni rezultat ovog procesa je da se sve odluke zasnivaju na održivim faktorima, a ne na kratkom roku.
Negativni aspekti menadžerskih odluka se takođe mogu održati. Kako osiguravate da su samo pozitivne odluke i posledice održive?
Manfred Grundke: Gledano iz ove perspektive, održivost ima veoma poseban status u Knaufu, jer su naši prirodni resursi skriveni u kamenolomima. Ovde pridajemo veliki značaj rekultivaciji nakon što smo završili sa korišćenjem kamenoloma. Postoji mnogo pozitivnih primera koji pokazuju kako su kamenolomi korišćeni u industrijskim razmerama kasnije pretvoreni u prave biotope. A ako uzmete sintetički gips, možete videti da sada koristimo nekoliko miliona tona odsumporanog gipsa iz dimnih gasova (FGD) kao sekundarnu sirovinu. U narednim godinama ćemo takođe sve više vraćati reciklirani materijal nazad u proizvodni proces. U idealnoj situaciji prvo pomažemo da se vazduh održi čistim odsumporavanjem dimnih gasova iz termoelektrana na ugalj, a dobijeni FGD gips koristimo nazad u lanac dodane vrednosti kao reciklirani materijal.
Alexander Knauf: To su upravo te dve tačke. U početku izgleda kao da se mešamo u prirodu, ali smo u stanju da svoje postupke pretvorimo u korist. Renaturizovani kamenolom je biotop sa većom raznovrsnošću vrsta nego što je ranije bio prisutan. Ovim želimo da pokažemo da nije samo pitanje rudarskih resursa već i postizanja trajnog uspeha radom sa ljudima i životnom sredinom.
Porodične firme se generalno smatraju pouzdanim, ali u isto vreme i ne baš transparentnim. Koliko daleko biste otišli da stvorite poverenje kroz transparentnost? Gde je granica?
Alexander Knauf: Mislim da je linija podele zaista vrlo jasna. Odabrali smo jasne indikatore u našim izveštajima o održivosti prema kojima želimo da merimo naše akcije. U pogledu ovih indikatora mi smo jasni i transparentni. Linija podele sa porodičnim preduzećima prolazi upravo između kompanije i porodice. Porodica je privatna, kao i za sve nas.
Manfred Grundke: Takođe morate da napravite razliku između onoga što je potrebno za procenu kompanije i njenog ponašanja i onoga što služi isključivo za zadovoljavanje radoznalosti. Ako je samo u pitanju radoznalost i senzacionalizam, mi smo rezervisaniji, čak i do 100 posto, rekao bih. Ali ako je u pitanju procena kompanije i njenog ponašanja u društvu i okruženju, u tom slučaju svako može imati bilo koju informaciju potrebnu za tu svrhu
Knauf je svetska raznolika kompanija sa brojnim filijalama i nacionalnim kompanijama, koje u nekim slučajevima deluju veoma autonomno. U isto vreme imate centralne smernice kao što su vaše korporativne vrednosti. Kako obezbeđujete da, radi održivosti, svi rade isto?
Manfred Grundke: Mislim da svaka kratkoročna akcija koja nije zasnovana na održivim parametrima na kraju dana više šteti kompaniji nego koristi. Na primer, ako bi kompanija iz grupe Knauf pljačkala sirovine kako bi uštedela troškove rudarstva, vrlo brzo bi upala u nevolje sa lokalnom zajednicom ili regionom. Za nas je važno da vodimo posao zajedno sa zajednicama u različitim regionima, a ne o njihovom trošku. Ovo je, ako želite, samoregulirajući faktor, jer bi inače osoba naškodila sebi.
Alexander Knauf: Naše korporativne vrednosti su najbolji način da se nacionalnim kompanijama nametne moralna obaveza. Ponašajući se na ovaj način, mi im govorimo šta je u Knaufovom DNK i kako moraju da se nose sa životnom sredinom. Mislim da je to način na koji najbolje funkcioniše u decentralizovanoj kompaniji.
U kojoj meri koncept održivosti pokreće inovacije u Knaufu?
Manfred Grundke: Uzeću klasičan primer: tehnologiju odsumporavanja dimnih gasova su prvi razvili Babcock Noell i Knauf zajedno. Knauf je napravio prve sisteme. Kasnije smo se povukli iz inženjeringa i u potpunosti se koncentrisali na proizvodnju građevinskog materijala. Što se gipsa tiče, razvili smo maltere pogodne za mašinsku obradu. Sa izolacionim materijalom, prva vezivna sredstva za staklenu i kamenu vunu koja ne sadrže formaldehid su došla od Knaufa. Lista se nastavlja. U svakom slučaju, ideja ekološki prihvatljive tehnologije i savremenih građevinskih materijala je posebno ostvarena kroz inovacije.
Alexander Knauf: Postoje unutrašnji i spoljni pokretači koji nas vode ka održivosti. Interno, naravno, imamo inherentni interes za optimizaciju potrošnje energije, na primer u našoj proizvodnji. U isto vreme, naši kupci nas stalno pitaju: Kako možete da dizajnirate zgrade da budu još energetski efikasnije? Koliko je visok udeo recikliranog materijala u proizvodu? I na taj način se unutrašnje i spoljašnje sile kombinuju i odražavaju u našem istraživanju i razvoju.
O vašim zaposlenima: Mnoge kompanije smatraju da je sve veći izazov pronaći i zadržati kvalifikovano osoblje. Šta Knauf čini kako bi osigurao da je uključen u takmičenje za talente?
Alexander Knauf: Želeo bih da sumiram našu politiku u tri reči: privući, zadržati i razvijati. Pridajemo veliku važnost tome da Knauf učinimo privlačnim za najbolje potencijalne zaposlene. To počinje u školama u kojima, na primer, podržavamo STEM inicijativu za nauke (STEM: nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika). Naši zaposleni pružaju informacije na univerzitetima i učestvuju na sajmovima poslova. Mnogi visokokvalifikovani diplomci odlučuju da se pridruže porodičnom biznisu jer ovde mogu ranije da vide rezultate svog rada nego da su samo broj u velikoj korporaciji. Takođe radimo mnogo kada je u pitanju briga o našim zaposlenima. Svakodnevne aktivnosti su deo toga, ali je pre svega pitanje priznavanja dostignuća. Veliki deo našeg godišnjeg sastanka osoblja je kada odajemo počast onima koji proslavljaju posebne jubileje koji su se pokazali verni kompaniji kroz dugogodišnju kompetentnu, lojalnu službu. Prepoznavanje dostignuća igra važnu ulogu u Knaufu. U pogledu razvoja zaposlenih, vodimo detaljne diskusije, koje onda služe kao osnova za strukturirani razvoj – za obuku i planiranje karijere. Za mlade je balans između posla i privatnog života veoma važan i mi to u Knaufu primenjujemo u praksi.
Gde vidite najveće izazove za budućnost u Knaufu?
Manfred Grundke: Gips kao građevinski materijal uspešno se koristi više od 5.000 godina i – što se tiče našeg poslovanja – uvereni smo da se to neće promeniti. Što se izolacionog materijala tiče, pitanje energetske efikasnosti će opet biti dugoročno pitanje uprkos sadašnjoj niskoj ceni energije i za to smo dobro pripremljeni. Sada je u pitanju stvaranje uslova za narednih 50 ili 60 godina uspešnog razvoja obezbeđivanjem odgovarajućih kvalifikacija naših kadrova. Mnoge kompanije mogu imati sličnu strategiju, ali nemaju iste zaposlene. Biće to centralni zadatak da obezbedimo da imamo tačan spoj dobro kvalifikovanih i motivisanih zaposlenih koji mogu nadmašiti druge u konkurenciji.
Kako biste opisali Knauf i njegove proizvode za 100 godina?
Alexander Knauf: Možda morate da razmislite u kojoj meri će se osnovni uslovi razlikovati za 100 godina. Mislim da ćemo verovatno znatno više reciklirati. Naši procesi će takođe verovatno biti manje radno intenzivni. Zgrade će se graditi drugačije. Procesi će biti automatizovaniji, prefabrikacija će biti važnija u građevinarstvu i zato razmišljamo o tome kako će se modularna gradnja u budućnosti, na primer, nositi. Već su štampali kuću u cementu! Želimo da budemo Apple građevinske industrije, dobavljač ukupnih rešenja, dobavljač sistema, pokretač inovacija, kada je moderna gradnja u pitanju. Nastavićemo da ulažemo veliki deo našeg profita u sistematsko širenje Grupe. To će značiti ulaganje u nove zemlje ili nove stubove poslovanja, kao i osiguranje postojećeg poslovanja.
Manfred Grundke: Knauf je do sada uvek pokazivao sposobnost prilagođavanja promenama u okolnim uslovima. Moguće je da će se dodati dve ili tri nove oblasti poslovanja. Novi materijali koji su napravljeni sličnim tehnikama ili procesima biće zanimljiva tema. Ali jedna stvar je prilično sigurna: ako zadržimo dinamiku i prilagodljivost koju smo pokazali tokom poslednjih 80 godina, veliki deo dodane vrednosti dolaziće od Knaufa.